Առյուծը կենդանիների արքան է։ Մենք բոլորս այդ գիտենք։ Մենք մտածում ենք, որ առյուծը համարվում է կենդանիների արքա, որովհետև նա ամենաուժեղ կենդանին է, բայց դա այդպես չէ։ Վագրը ավելի ուժեղ է , քան առյուծը։ Ընձառյուծը ավելի ճարպիկ է ,քան առյուծը։Արջը ամենածանր կենդանին է։ Նրա քաշը 700-800 կգ, վագրի՝ 300 կգ, իսկ առյուծը ընդամենը 230 կգ է։ Առյուծը ամենա անվախն է։ Նա գնում է որսի առանց թաքնվելու և նրա ուժեղ մռնչոցից որսը վախենում է։ Առյուծը նաև շատ բարի է, որովհետև նա երբ կուշտ է ,նա չի ոչնչացնում կենդանիներին։
Daily Archives: September 16, 2021
Մաթեմատիկա 16.09.2021
Վարժ 63
Արտահայտիր նշված միավորներով
ա)
5 ր + 40 վ =340 վ
1 րոպե = 60 վարկյան
5․60=300
300+40=340
7 ժ + 18 ր =438 ր
1 ժամ = 60 րոպե
7․60=420
420+18=438
5 օր + 18 ժ = 138ժ
1 օր = 24 ժամ
5․24=120
120+18=138
7 տ + 11 ա = 95ա
1 տարի = 12 ամիս
7․12=84
84+11=95
10 դ + 54 տ = 1054տ
1 դար = 100 տարի
10.100=1000
1000+54=1054
Վարժ 66
Գնացուցակում բերված տվյալներին համապատասխան կազմիր արտահայտություններ և հաշվիր արժեքը։
բ)
Հասմիկը գնեց 3 կգ տավարի միս, 2 կգ հավի միս,1 կգ երշիկ և վժարեց 10000 դրամանոց մեկ թղթադրամ։ Որքա՞ն դրամ պետք է վերադարձնի վաճառողը նրան։
Լուծում
1650×3=4950
1300×2=2600
1 կգ երիշ = 1200 դրամ
4950+2600=7550
7550+1200=8750
10000-8750=1250
Պատ․՝ 1250 դրամ
Վարժ 72
Արամը Նարեկին առաջարկեց մտապահել որևէ եռանիշ թիվ և այդ թվ գրությանը աջից կցագրել 6 թվանշանը։ Այնուհետև պահանջեց ստացված թվից հանել մտապահած թվի և 10-ի արտադրյալը։ Արդյունքը Արամին պարզ էր։ Ո՞րն էր արդյունքը։
Լուծում
Օրինակ ես մտապահել եմ 365 թիվը։
365 թվի աջից ավելացնում եմ 6 թիվը։
Ստացվում է 3656 թիվը։
Իմ մտապահած թվի և 10-ի արտադրյալը = 365․10=3650
և տարբերությունը = 3656-3650=6
Պատ․՝ 6
Վարժ 75
Վանդակները փոխարինիր գործողության նշաններով այնպես, որ ստանաս հավասարություն։
ա) 5×5+5×5+5=55
բ) 6×6+6×6-6 =66
Դասարանական աշխատանք
Վարժ 63 արտահայտիր նշված միավորներով։
բ)
7 րոպե 14 վարկյան=434 վարկյան
1 ժամը = 60 րոպե
7․60=420
420+14=434
8 ժամ +35 րոպե =515 րոպե
1 ժամ = 60 րոպե
8․60=480
480+35=515
6 օր 12 ժամ = 156 ժամ
1 օր = 24 ժամ
6․24=144
144+12=156
9 տարի 10 ամիս = 118 ամիս
1 տարի = 12 ամիս
9․12 = 108
108+10=118
12 դար 64 տարի = 1264 տարի
1 դար=100 տարի
12․100=1200
1200+64=1264
Վարժ 66
Գնացուցակում բերված տվյալներին համապատասխան կազմիր արտահայտություններ և հաշվիր արժեքը։
ա)
Որքա՞ն պետք է վճարել 2 կգ տավարի միս, 3 կգ խոզի միս և 2 կգ երշիկ գնելու համար։
Լուծում
1650×2=3300
1800×3=5400
1200×2=2400
3300+5400=8700
8700+2400=11100
Պատ․՝ 11100 դրամ
Վարժ 70
Հայկը մայրիկին հարցրեց, թե որքան է վճարել գրքի համար և որքան՝ գրիչի համար, մայրիկը պատասխանեց, որ դրանց գների տարբերությունը 270 դրամ, և վճարել է գրքի համար 300 դրամ։ Հայկն ասաց, որ հնարավոր է չէ այդ տվյալներով որոշել գրիչի գինը։ Երբ մայրիկն ավելացրեց, որ գրիչի գումարը կբավարարի այդ գրքից ևս մեկը գնելու համար, Հայկը անմիջապես իմացավ գրիչի գինը։ Որքա՞ն արժե գրիչը։
Լուծում
1-ին տարբերակ 300+270=570
570 > 300 դրամից
2-րդ տարբերակ 300-270=30
30 < 300 դրամից
Պատ․՝ 570 դրամ