Monthly Archives: May 2022
3-րդ ուսումնական շրջան
Մայիս ամսվա հաշվետություն
Растерянный месяц – Շփոթ ամիս
Жили-были двенадцать месяцев-сестер. Наступил тот день, когда они должны были решить какими они будут. Некоторые месяцы сказали, что они очень любят солнце и жару, были те, которые настаивали, что снег и холод прекрасны, для других дождь был очень красивым, а также были месяцы, которые настаивали, что прохлада очень приятна. И только одна сестричка- Март растерялась и не могла определиться, что ей больше всего нравится.
-Что же мне выбрать? Я же все времена года люблю.-думала сестричка Март.
Какое-то время она была задумчивой и растерянной, но вдруг воскликнула:
-Наконец я поняла, что мне делать! Я буду удивлять людей каждый день!
Счанян Александра, 2.3 класс
Լինում են չեն լինում տասներկու քույր ամիսներ են լինում։Գալիս է օրը, երբ նրանք պետք է որոշեն թե ինչպիսին պետք է լինեն։ կային ամիսներ, որ ասացին, թե արև և շոգ են շատ սիրում, կային, որ պնդում էին, թե ձյունն ու ցուրտը ուղղակի հիասքանչ են, մյուսների համար էլ անձրևն էր շատ գեղեցիկ և կային ամիսներ, որ պնդում էին , թե հովն է ամենահաճելին։ Միայն մեկը՝ Մարտը, շփոթվել էր և չէր կողմնորոշվում, թե ինչն է ամենից հոգեհարազատ իրեն։
-Ախր ես գրեթե բոլոր եղանակներն էլ սիրում եմ, ինչպե՞ս ընտրեմ․- մտածում էր Մարտը։
Մի որոշ ժամանակ մտամոլոր և շփոթված լինելուց հետո նա բացականչեց․
-Վերջապես հասկացա՜ ինչ պետք է անեմ, մարդկանց ամեն օր կզարմացնեմ։
Սչանյան Ալեքսանդրա՝ 2․3 դաս
Մաթեմատիկայի ֆլեշմոբ – առաջին մակարդակ
Մաթեմատիկայի ֆլեշմոբ – երկրորդ մակարդակ
Чья помощь лучше?
Жил-был король. И было у него три дочери —
Алина, Полина и Эвелина. Однажды король созвал
дочерей и сказал:
— Сегодня я прошёлся по дворцу. Книжки валяются на полу, а одежда на кроватях! И вот я решил
сегодня же заняться уборкой. А вас хочу спросить:
как вы мне будете помогать?
Старшая Алина сказала:
— Когда ты начнёшь уборку, я включу твою любимую песенку «Всё могут короли». С весёлой песней
ты быстро сделаешь уборку!
— А я лучше включу телевизор, — сказала средняя дочь Полина. — Я буду смотреть передачу «В гостях у сказки» и всё тебе пересказывать. И ты сказочно быстро уберёшь весь дворец!
— А ты что включишь? — спросил отец младшую
дочь.
— А я включу пылесос, — ответила Эвелина, —
но сначала разложу вещи по своим местам.
— Ну что же, — сказал король. — Теперь
я вижу, что у меня есть только одна настоящая помощница!
English
1. Zahra is taller than Kelly.
2. It is colder in Finland than in England.
3. John is younger than his brother Peter.
4. The brown sweater is more expensive than the blue one.
5. Buddy is thinner than Blackie
6. The pink rabbit is hungrier than the yellow one.
7. My sandwich is bigger than yours.
8. The Glamour Hotel is more modern than Grand Hotel.
This is me and my family. We are at the park. My sister is painting a picture. Can you see my two brothers? They are riding their bikes. My mum is sitting on a bench. She is reading a book. Look at my dad. He is writing an email. Can you see me? I’m under the tree. I am playing my guitar.
Կոտորակներ
1. Ամբողջը բաժանված է 50 հավասար մասերի: Կոտորակի տեսքով ներկայացրո՛ւ այդ մասերից 5-ը, 12-ը, 24-ը, 35-ը, 48-ը:
Պատ․՝ 5/50, 12/50, 24/50, 35/50, 48/50
2. Ամբողջը բաժանված է 60 հավասար մասերի: Կոտորակի տեսքով ներկայացրո՛ւ այդ մասերից 1-ը, 12-ը, 24-ը, 35-ը, 48-ը:
Պատ․՝ 1/60, 12/60, 24/60, 35/60, 48/60
3. Գտի՛ր նշված թվի մասը
35-ի 3/7 մասը = 15
420-ի 5/6 մասը = 350
180-ի 5/9 մասը = 100
2000-ի 9/10 մասը = 1800
140-ի 5/7 մասը = 100
100-ի 3/5 մասը = 60
4. Հաշվի՛ր
415 կգ-ի 2/5 մասը = 166 կգ
480 դրամի 5/6 մասը = 400 դրամ
18ժ-ի 2/3 մասը = 12 ժամ
320 լ-ի 6/8 մասը = 240 լ
510 մ2-ու 2/17 մասը = 60 մ2
480 կմ-ի 5/16 մասը = 150 կմ
5. Աննան գնել էր 800 գ կարագ: Տորթի համար օգտագործվեց այդ կարագի 3/5 մասը: Որքա՞ն կարագ օգտագործվեց տորթի համար:
Լուծում
800:5=160
160×3=480
Պատ․՝480 գ
Լուծում
126:6=21
21×5=105
126-105=21
Պատ․՝կարդացել է 105 և մնացել է 21 էջ
Լուծում
180:3=60
60×2=120
180-120=60
Պատ․՝60 կմ
Լուծում
800:4=200
200×3=600
800-600=200
Պատ․՝200 լ
Լուծում
600:4=150
150×2=300
Պատ․՝300 լ
մնացորդը՝ 5։
Լուծում
17×2=34
34+5=39
Պատ․՝39
11․Գտեք բաժանելին, եթե բաժանարարը 101 է, թվերի քանորդը՝ 7,
մնացորդը՝ 2։
Լուծում
101×7=707
707+2=709
Պատ․՝709
12․Գտեք բաժանելին, եթե բաժանարարը 53 է, թվերի քանորդը՝ 3,
մնացորդը՝ 25։
Լուծում
53×3=159
159+25=184
Պատ․՝184
13․ Դպրոցի 165 աշակերտ պետք է մեկնի ճամփորդության: Ամենաքիչը քանի՞ ավտոբուս է անհրաժեշտ պատվիրել, եթե մեկ ավտոբուսը կարող է տեղափոխել 24 սովորողի:
Լուծում
165:24=6 ( 21 մն)
6+1=7
Պատ․՝7 ավտոբուս
14. Հաշվի՛ր
30-ի 1/2 մասը = 15
164-ի 1/4 մասը = 41
3000-ի 1/100 մասը =30
15. Հաշվի՛ր
420 դրամի 1/6 մասը = 70 դրամ
360 լ-ի 1/12 մասը = 30 լ
480 կմ-ի 1/16 մասը = 30 կմ
16. Գտի՛ր այն թիվը, որի
1/10 մասը 18 է = 180
1/6 մասը 20 է = 120
1/9 մասը 22 է = 198
17. Արտահայտի՛ր նշված միավորներով
1/25 մ = 40 մմ
1/40 ց = 2500 գ
1/8 օր = 3 ժ
18. Գտի՛ր նշված թվի նշված մասը
120-ի 5/6 մասը = 100
34-ի 1/2 մասը = 17
250 -ի 12/25 մասը = 120
144-ի 7/12 մասը = 84
Ընտրությամբ գործունեություն
1. Հողամասում ցանված էր 120կգ եգիպտացորեն։ Կարտոֆիլ ցանել էին եգիպտացորենից 5 անգամ պակաս, իսկ ցորեն՝ 3 անգամ պակաս, քան կարտոֆիլն ու եգիպտացորենը միասին։ Ինչքա՞ն ցորեն էր ցանված հողամասում։
Լուծում
120:5=24
120+24=144
144:3=48
Պատ․՝48
2․ Երեք գրադարակներում դրված են համապատասխանաբար 42, 26 և 37 գիրք։ Առաջին գրադարակից 7 գիրք տեղափոխել են երկրորդը։ Քանի՞ գիրք պետք է երկրորդ գրադարակը տեղափոխել երրորդից, որպեսզի երեք գրադարակներում հավասար քանակներով գրքեր լինեն։
Լուծում
42-7=35
26+7=33
37-2=35
33+2=35
Պատ․՝2 գիրք
3. Երկու ցանկապատ ներկելու համար անհրաժեշտ եղավ 25 աման ներկ՝ յուրաքանչյուրում 3 կգ։ Առաջին ցանկապատը ներկելու համար օգտագործվեց 24կգ ներկ։ Քանի՞ կիլոգրամ ներկ օգտագործվեց երկրորդ ցանկապատը ներկելու համար։
Լուծում
25×3=75
75-24=51
Պատ․՝51 կգ
4. 2 գյուղացի 4 ժամում միասին հավաքում են 64 կգ խնձոր: Քանի՞ ժամում կհավաքեն 96 կգ խնձորը, եթե այգում միաժամանակ աշխատեն 4 գյուղացիներ:
Լուծում
Երկու գյուղացի չորս ժամում 64 կգ
Չորս գյուղացի չորս ժամում 128 կգ
Չորս գյուղացի մեկ ժամում 32 կգ
Չորս գյուղացի երեք ժամում 96 կգ
Պատ․՝3 ժամում
5. “Ներկիր ինքդ” ալբոմն արժե 1390 դրամ։ Շողերի մայրիկը ցանկանում է վճարել մանրադրամներով։ Ո՞ր մանրադրամներից որքան պետք է վերցնի, որպեսզի մանրադրամների քանակը լինի նվազագույնը։
Հայաստանում կան հետևյալ մանրադրամները․ 10դր, 20դր, 50դր, 100դր, 200դր և 500դր։
Պատ․՝ 2 հատ 500դր, 200 դր ,100 դր, 50 դր, 2 հատ 20 դր
6.
Պատկերիր ուղիղ։
Պատկերիր երեք ուղիղ այնպես, որ նրանք հատվեն 1 կետում։
Տարեք ուղիղ և նրա վրա նշեք 3 կետ։ Քանի՞ հատված է ստացվում ուղղի վրա։
Պատ․՝ 3 հատված
Պատկերիր ուղղի վրա գտնվող 3 կետ և չգտնվող 1 կետ։ Յուրաքանչյուր երկու կետով տարեք ուղիղ։ Քանի՞ ուղիղ է ստացվում։
Պատ՝․ 4 ուղիղ
Նկարում պատկերված է ուղիղ և նրա վրա նշված են A, B, C և D կետերը։ Գրեք բոլոր այն հատվածները, որոնց վրա գտնվում է C կետը։
Պատ․՝ AD, BD