Վարժ 1023
Հաշվիր արտահայտության արժեքը։
ա)
225 x (11664 : 324) = 8100
11664 : 324 = 36
36×225=8100
5250 – (4225 : 25 + 2796 : 3) =4149
4225:25=169
2796:3=932
169+932=1101
5250-1101=4149
105 x (426 : 3) – (3234 : 231 -14) =14910
426:3=142
105 x 142=14910
3234:231=14
14-14=0
14910-0=14910
բ)
20234 – 321 x 23 – 64236 : 212 =12548
321×23=7383
64236 : 212 = 303
20234 – 7383 = 12851
12851-303=12548
52846 – (3425+415:5) x 7 =28290
415:5=83
3425+83=3508
3508×7=24556
52846-24556=28290
(80231-421×24)-(5424+215:5)=64660
421×24=10104
80231-10104=70127
215:5=43
5424+43=5467
70127-5467=64660
Վարժ 1012
Հաշվիր 5-ի բազմապատիկ այն երկնիշ թվերի գումարը, որոնց թվանշանների գումարը 9 է։
Լուծում
45+90=135
Պատ․՝ 135
Վարժ 1051
Անին գնեց գիրք և տետր։ Նա գրքի համար վճարեց 3 անգամ ավելի, քան տետրի համար, քանի որ տետրը 300 դրամով էժան էր գրքից։ Անին որքա՞ն վճարեց տետրի և որքա՞ն գրքի համար։
Լուծում
3-1=2
300:2=150
150×3=450
Պատ․՝ տետրը 150 դրամ, իսկ գիրքը 450 դրամ
Վարժ 1057
Սոնան գնեց գրիչ, մատիտ ու քանոն և վճարեց 750 դրամ։ Աննան գնեց գրիչ ու քանոն և վճարեց 550 դրամ։ Անին գնեց գրիչ ու մատիտ և վճարեց 500 դրամ։ Ի՞նչ արժե այդ իրերից յուրաքանչյուրը։
Լուծում
750-550=200
500-200=300
550-300=250
Պատ․՝ Մատիտը արժե 200 դրամ, գրիչը արժե 300 դրամ, իսկ քանոնը 250 դրամ