1. 2500 դրամը երկու եղբայրների միջև այնպես բաժանեցեք, որ մեկն այնքան 20 դր. ունենա , որքան մյուսը՝5:
Լուծում
20+5=25
2500:25=100
100×20=2000
100×5=500
Պատ․՝2000, 500
2. Շոգենավն իր արագությունը ժամում 9 կմ-ով պակասեցրեց, այդ պատճառով նշված ժամին նշանակված վայրից 108 կմ հեռու էր: Ցածր արագությամբ քանի՞ ժամ էր գնացել:
Լուծում
108:9=12
Պատ․՝12 ժամում
3. Համեմատիր
4 մ 580դմ +800 դմ < 150մ 200 դմ+100 սմ
4 մ + 580 դմ + 800 դմ = 4×10+580 դմ=40 դմ +580 դմ + 800 դմ =620դմ + 800 դմ = 1420 դմ
150 մ + 200 դմ + 100 դմ = 150×10+200 դմ + 100 սմ = 1710 դմ
4. Օգտվելով գումարման հատկություններից՝ հաշվել.
83+144+36+856+64+17=1200
83+17=100
144+856=1000
36+64=100
100+100+1000=1200
5.Կատարիր մնացորդով բաժանում .
14758:35=421 (23մն)
6. Գրիր երկու երկնիշ թիվ, որոնք բաժանվում են 10-ի:
20,40
7. Ինչպե՞ս կփոխվի երկու թվերի արտադրյալը , եթե արտադրիչներից մեկը մեծացնենք 8 անգամ:
Պատ․՝ կմեծանա 8 անգամ
8. *-ի փոխարեն գրիր թիվ, որ անհավասարությունը ճիշտ լինի:
1478<1486
9.Արտահայտիր մետրերով.
14 կմ 740 դմ=14074 մ
50 մ 400 սմ=54 մ
10.Հաշվիր արտահայտության արժեքը.
741:3+7497:9+152=1232
741:3=247
7497:9=833
247+833=1080
1080+152=1232
11.Գտեք 22-ի բաժանարարները և նրա 3 բազմապատիկ:
66, 22, 44
12.Գրիր այն վեցանիշ թիվը, որի՝
Տասնավորը 0 է, հազարավորը՝ 3, իսկ մյուս բոլոր թվանշանները՝ 2
223202