Daily Archives: September 23, 2022
Տնային առաջադրանք
Վարժ 139
Մի արտադրամասում կար 53 հաստոց, իսկ մյուսում 12-ով ավելի։ Երկրորդ արտադրամասում ավելացրին ևս 17 հաստոց։ Ընդամենը քանի՞ հաստոց եղավ երկու արտադրամասերում։ Կփոխվի՞ արդյոք հաստոցների այդ քանակը, եթե հաստոցներն ավելացնեն առաջին արտադրամասում։
Լուծում
53 + 12 = 65
65 + 17 = 82
Պատ․՝82 հաստոց, քանակը չի փոխվի
Վարժ 240
Երկու գումարելիներից մեկը մեծացրել են 18-ով։ Ինչպե՞ս պետք է փոխել մյուս գումարելին, որպեսի գումարը մեծանա 45-ով
Լուծում
45-18=27
Պատ․՝ մյուս գումարելին պետք է մեծացնել 27-ով
Վարժ 241
Առաջին գրքում կա 256 էջ, երկորդում 80 էջով ավելի, իսկ երրորդում երկրորդից 112 էջով ավելի։ Քանի՞ էջ կա երրորդ գրքում։ Խնդիրը լուծեք երկու եղանակով։
Լուծում
առաջին եղանակ
256 + 80 = 336
336 + 112 = 448
երկրորդ եղանակ
80 + 112 = 192
192 + 256 = 448
Պատ․՝448 էջ
Դասարանական առաջադրանք
Վարժ 234
Օգտվելով գումարման զուգորդական օրենքից հաշվեք առավել հարմար եղանակով
ա) 39 + 13 + 87 = 139
13 + 87 = 100
100 + 39 = 139
բ) 196 + 17 + 283 = 496
17 + 283 = 300
300 + 196 = 496
գ) 1032 + 968 + 255 = 2255
1032 + 968 = 2000
2000 + 255 = 2255
դ) 57 + 60 + 40 = 157
60 + 40 = 100
100 + 57 = 157
ե) 101 + 999 + 1001 = 2101
1001 + 999 = 2000
2000 + 101 = 2101
զ) 333 + 6667 + 1992 = 8992
333 + 6667 = 7000
7000 + 1992 = 8992
Վարժ 236
Ինչպե՞ս կփոխվի երկու գումարելիների գումարը, եթե նրանից մեկին գումարեք 27: Իսկ մի քանի գումարելիների՞ գումարը։
Պատ․՝ կմեծանա 27-ով, երկու դեպքում էլ կմեծանա գումարը 27-ով
Վարժ 237
Ինչեպս՞ս կփոխվի երկու գումարելիների գումարը, եթե նրանից մեկը մեծացնենք 38-ով, իսկ մյուսը 83-ով։
Լուծում
38+83=121
Պատ․՝121-ով կմեծանա