1.Շարունակի՛ր ըստ օրինակի։
3450 | 3451 | 3460 |
7240 | 7242 | 7250 |
1630 | 1637 | 1640 |
6370 | 6379 | 6380 |
2450 | 2454 | 2460 |
- Լուծի՛ր խնդիրները։
1 հատը | 2 հ | 5 հ | 9 հ | |
մատիտ | 70 դր. | 140 | 350 | 630 |
վրձին | 300 | 600 | 1500 | 2700 |
սրիչ | 200 | 400 | 1000 | 1800 |
ջրաներկ | 400 | 800 | 2000 | 3600 |
նոթատետր | 2000 | 4000 | 10000 | 18000 |
բառարան | 5000 | 10000 | 25000 | 45000 |
Որքա՞ն գումար է հարկավոր
Ա.Երեք մատիտ, չորս սրիչ,մեկ նոթատետր գնելու համար:
Լուծում
70×3=210
200×4=800
210+800=1010
2000+1010=3010
Պատ․՝3010 դրամ
Բ․ Վեց սրիչ, յոթ ջրաներկ,երեք բառարան գրելու համար։
Լուծում
200×6=1200
400×7=280
5000×3=15000
2800+1200+15000=19000
Պատ․՝19000 դրամ
- Թվերը ներկայացրո՛ւ կարգային գումարելիների գումարի տեսքով։
15.200=10.000+5.000+200
21.610 =20.000+1.000+600+10
78.004 =70.000+8.000+4
321.800 =300.000+20.000+1.000+800
425.080 =400.000+20.000+5.000+80
4.Թվերը գրի՛ր թվանշաններով:
չորս հարյուր հիսունհինգ հազար երկու հարյուր վաթսունութ -455.268
երկու հարյուր հիսունվեց հազար ութ հարյուր քսանհինգ -256.825
վեց հազար յոթ հարյուր քսանմեկ -6.721
քսանվեց հազար ութ հարյուր տասնմեկ -26.811
հինգ հազար հինգ հարյուր -5.500
տասը հասզար վեց հարյուր ութսունութ -10.688
երկու հազար երկու -2.002
չորս հազար տասնվեց –4.016
- Լուծի՛ր խնդիրը։
Որքա՞ն դրամ պետք է վերադարձնի վաճառողը Հայկին, եթե նա գնել է 3 կգ խնձոր, 3 կգ դեղձ, 2 կգ տանձ, 4 կգ սալոր և վաճառողին տվել մեկ հատ 10 000 դրամանոց թղթադրամ:
Անվանումը | 1 կգ-ի արժեքը | |
Խնձոր | 5 x 50=250 | 250×3=750 |
Դեղձ | 4×100+3 x 20=460 | 460×3=1380 |
Տանձ | 70 x 4=280 | 280×2=560 |
Սալոր | 5 x 60 + 4 x 10=340 | 340×4=1360 |
Լուծում
750+1380=2130
560+1360=1920
2130+1920=4050
10.000-4050=5950
Պատ.՝5950 դրամ