1․ Դավիթը 10 միանման փուչիկ գնելու համար ծախսեց 200 դրամ ավելի, քան Անահիտը՝ այդպիսի 6 փուչիկ գնելու համար։ Որքա՞ն արժեր այդպիսի 3 միանման փուչիկը։
Լուծում
10-6=4
200:4=50
50×3=150
Պատ․՝150 դրամ
2․ Մարիայի կարդացած գրքի էջերը համարակալելու համար անհրաժեշտ եղավ 1200 թվանշան։ Քանի՞ էջից էր բաղկացած այդ գիրքը, եթե համարակալումը սկսում ենք 1-ից։
Լուծում
9+90×2=189
1200-189=1011
1011:3=337
337+9+90=436
Պատ․՝ 436 էջ
3․ Կենդանաբանական այգու տոմսը մեծահասակների համար արժե 500 դրամ, իսկ սովորողների համար՝ 200 դրամով էժան։ Որքա՞ն գումար պետք է վճարել 28 սովորողից կազմված ջոկատի համար, եթե ջոկատի դեպքում գործում են զեղչեր, այսինքն՝ յուրաքանչյուր 5 սովորողի դիմաց վճարում են 4 սովորողի տոմսի արժեքը։
Լուծում
500-200=300
28:5=5 (3մն)
28-5=23
23×300=6900
Պատ․՝6900 դրամ
4․ Գործածվու՞մ է արդյոք 5 թվանշանը ամենափոքր հնգանիշ թվի գրառման մեջ։
Պատ․՝ ամենափոքր հնգանիշ թիվը 10000-ն է, չի օգտագործվում։
5․ Աննան ցանկանում էր գնել շոկոլադե սալիկ, որն արժեր 250 դրամ, բայց նրա մոտ կան միայն 200 դրամանոցներ, իսկ վաճառողը մանր չուներ։
Ամենաքիչը քանի՞ միանման շոկոլադե սալիկ պետք է գներ Աննան, որպեսզի նրան մանր վերադարձնելու կարիք չլիներ։
Պատ․՝ 4 շոկոլադ
Աննան քանի՞ հատ 200 դրամանոց տվեց վաճառողին։
Պատ․՝ 5 հատ 200 դրամանոց
6․ Եթե Արամի մտապահած թվի կեսի կեսին ավելացնենք 1, արդյունքը հնգապատկենք, կստանանք Սոնայի մտապահած թիվը։ Կռահիր Արամի մտապահած թիվը, եթե Սոնայի մտապահած թիվը ամենափոքր զույգ երկնիշ թիվն է։
Պատ․՝ 4
7․ Մրգերով լի զամբյուղում 2 տեսակի միրգ կար։ Առնվազն քանի՞ միրգ պետք է վերցնենք այդ զամբյուղից, որպեսզի համոզված լինենք, որ վերցրել ենք նույն տեսակի գոնե երկու միրգ։
Պատ․՝ 3
8. Գրե՛ք այն ամենափոքր ութանիշ թիվը, որը չի փոխվում նրա թվանշանների ցանկացած տեղափոխության դեպքում։
Պատ․՝ 11111111
9. Երեք պահեստ միասին ստացան ինչ-որ քանակի կարտոֆիլ։ Առաջին և երկրորդ պահեստները միասին ստացան 400տ, երկրորդ և երրորդ պահեստները միասին՝ 300տ, իսկ առաջինն ու երրորդը միասին՝ 440տ: Քանի՞ տոննա կարտոֆիլ ստացավ յուրաքանչյուր պահեստը։
Լուծում
1+2+1+3=400+440=840
1+1=2
840-300=540
540:2=270
400-270=130
300-130=170
Պատ․՝Առաջին պահեստում 270 տ, երկրորդ պահեստում 130 տ, իսկ երրորդում 170 տ։
10.
35, 42, 49, 56
40,48,56,64
45, 54, 64, 72
11. Կարենը իր ունեցած 9 փայտե ձողերց մի քանիսը բաժանեց 5 հավասար մասերի, որից հետո ձողերի քանակը դարձավ 33: Քանի՞ փայտե ձող սղոցեց Կարենը։
33-3=30
30:5=6
Պատ․՝ 6 ձողիկ կտրեց