1.Կիրառելով գումարման տեղափոխական և զուգորդական օրենքները՝ հաշվել առավել հարմար եղանակով.
296+179+4+21=500
296+4=300
179+21=200
300+200=500
2.Ո՞րն է անհայտ արտադրիչը, եթե հայտնի արտադրիչը 8 է, իսկ արտադրյալը՝ 56:
Լուծում
56:8=7
Պատ․՝ 7
3.Կատարիր բաժանում.
2505:15=167
4.Հաշվել թվային արտահայտության արժեքը.
(971-317):6+574:14=150
971-317=654
654:6=109
574:14=41
109+41=150
5.Նշվածներից ո՞րն է սխալ.
1 դմ=10սմ
1ց=100 կգ
1ր=60վ
1մ=100մմ
6.Նշվածներից ո՞րն է ճիշտ.
1ժ=100ր
1կգ=100տ
1սմ=10մմ
1տ=100ց
7.Արտահայտել կիլոգրամներով.
14 տ 12 ց= 15200
14 տ = 14000 կգ
12 ց = 1200 կգ
1200+14000=15200
12 ց 15000 գ=1215
12 ց = 1200 կգ
1 կգ = 1000 գ
15000:1000=15
1200+15=1215
8.Հեծանվորդի արագությունը 300մ/ր է: Քանի՞ կիլոմետր կանցնի հեծանվորդը 1 ժամում:
Լուծում
1 ժ = 60 ր
300×60=18000
1000 մ = 1 կմ
18000:1000=18
Պատ․՝ 18 կմ
9.Արան, Հայկը և Կարենը գնեցին միատեսակ փուչիկներ: Արան 12 փուչիկի համար վճարեց 150 դրամով ավելի, քան Հայկը՝ 7 փուչիկի համար: Կարենը որքա՞ն վճարեց 10 փուչիկի համար:
Լուծում
12-7=5
150:5=30
30×10=300
Պատ․՝ 300
10.Դերձակը 105 մ երեք տեսակ կտոր գնեց: Ըստ որում, առաջին տեսակից գնեց 12 մ-ով ավելի, քան երկրորդից, երկրորդից՝ 9 մ-ով ավելի, քան երրորդից: Ամեն տեսակից քանի՞ մետր գնեց:
Լուծում
46-12=34
34-9=25
25+34+45=105
Պատ․՝ Առաջին տեսակից գնեց 45 մ, երկրորդ տեսակից 34 մ, Իսկ երրորդ տեսակից 25 մ
11.Նարեկը 2 տարով մեծ է իր 9 տարեկան քրոջից և 3 տարով փոքր եղբորից:Եղբոր տարիքը 3 անգամ փոքր է հոր տարիքից:Քանի՞ տարեկան է Նարեկի հայրը:
Լուծում
2+9=11
11+3=14
14×3=42
Պատ․՝ 42 տարեկան
12. Գտեք ուղղանկյան և եռանկյան պարագծերի տարբերությունները, եթե ուղղանկյան երկարություն 7 դմ է, լայնությունը՝ 5 դմ, իսկ եռանկյան բոլոր կողմերը հավասար են 6 դմ-ի:
Լուծում
7+7=14
5+5=10
14+10=24
24-24=0
Պատ․՝ 0
13.Արտահայտել կիլոգրամներով.
5 տ=5000 կգ
3 տ 14 ց=4400
7 ց 14 կգ 74000գ=788
14. Երկու գյուղերից,որոնց միջև հեռավորությունը 18 կմ է, 2 մարդ , միաժամանակ իրար ընդառաջ շարժվեցին և 2 ժամ հետո հանդիպեցին: Եթե նրանցից մեկը 1 ժամում 4 կմ էր անցնում, մյուսն ինչքա՞ն էր անցնում:
Լուծում
4×2=8
18-8=10
10:2=5
Պատ․՝ 5 կմ
15. Կարենը գնեց 5 հաց և վճարեց 350 դրամ: Որքան պետք է գնի Կարենը 3 հացի համար։
Լուծում
350:5=70
70×3=210
Պատ․՝210 դրամ